Podstawową konsekwencją nieterminowej płatności są odsetki ustawowe. Jednak długie zwlekanie może też wiązać się z innymi opłatami. Czasem uregulowanie zobowiązań związanych z podatkiem od nieruchomości wymaga korekty złożonych wcześniej dokumentów.
Kary za brak zapłaty podatku od nieruchomości
Podatek od nieruchomości jest jedną z ważnych danin lokalnych, z której wpływy zasilają budżety miast i gmin. Dla właścicieli niewielkich mieszkań zwykle nie jest to wysoka kwota – rocznie nie przekracza kilkuset złotych. Jednak dla posiadaczy dużych budynków i gruntów, szczególnie tych wykorzystywanych na cele działalności gospodarczej, podatek od nieruchomości jest już sporym obciążeniem.
Należność wylicza się za cały rok i płaci w ratach. Już od pierwszego dnia następującego po terminie naliczane są odsetki ustawowe. Ich wysokość zależna jest od aktualnych stóp procentowych RPP. W pierwszej połowie 2025 r. wynosiły około 14%.
Często zdarza się, że organy podatkowe nie reagują na brak płatności, a odsetki rosną. Jeśli jednak urząd wyśle upomnienie, a mimo to podatnik nie reguluje swoich zobowiązań, wystawiony zostanie tytuł wykonawczy. Wiąże się on z opłatą manipulacyjną. Dochodzi też opłata egzekucyjna w wysokości 5 lub 10% zaległości, wydatki egzekucyjne poniesione przez organ egzekucyjny, także opłata za czynności egzekucyjne.
Złożenie lub korekta dokumentów
Podatek od nieruchomości zostaje wyliczony na podstawie danych zawartych w informacji IN-1 (osoby fizyczne) lub DN-1 (osoby prawne). Powstałe zaległości w podatku od nieruchomości często wynikają z niezłożenia tych dokumentów lub zawarcia w nich niepoprawnych danych.
Aby szybko dopełnić wymaganych formalności, warto skorzystać z Przyjaznych Deklaracji – to prosty kreator przeglądarkowy, który ułatwi sporządzenie dokumentów nawet osobom, które nie mają w tym zakresie dużego doświadczenia. System kafelkowego wyboru pomaga w prawidłowym wybraniu przedmiotu opodatkowania, przyporządkowaniu odpowiedniej stawki itp. W przypadku deklaracji służącej do samodzielnych wyliczeń ta funkcjonalna platforma wspiera podatnika poprzez automatyczne uzupełnianie pól, zgodne z przepisami zaokrąglanie kwot itp.
Przyjazne Deklaracje zostały opracowane z myślą zarówno o wysyłce elektronicznej, jak i o wydrukowaniu dokumentów i przekazaniu ich do urzędu w tradycyjnej formie papierowej.
Jak zapłacić podatek?
Aby uregulować swoje zobowiązanie podatkowe, przede wszystkim należy określić jego wysokość. W wielu przypadkach podatnik zdaje sobie sprawę z kwoty, jaką powinien wpłacić do urzędu miasta. Jeśli wypełnia lub koryguje opisane wcześniej dokumenty, otrzymuje jasną informację na ten temat. Osoby prawne wyliczają należność samodzielnie, natomiast osoby fizyczne otrzymują pisemną decyzję z urzędu.
Ważne! Jeśli nie wiesz, ile zalegasz, możesz złożyć do urzędu gminy lub miasta wniosek o określenie wysokości należności. Pamiętaj przy tym, że odsetki ustawowe musisz wyliczyć samodzielnie i dodać je do swojego zobowiązania.
Jak najszybsze dopełnienie formalności pozwoli uniknąć dalszych odsetek i kar. Pomoże te