Nowa Marszałek Województwa Świętokrzyskiego i jej cele na kadencję 2024-2029

fot. facebook Renaty Janik

– Będziemy kontynuować działania prowadzone w poprzedniej kadencji, ponieważ wynik wyborczy Prawa i Sprawiedliwości w województwie świętokrzyskim pokazał, że mieszkańcy są zadowoleni z naszej dotychczasowej pracy – mówiła w rozmowie z Radiem Ostrowiec Renata Janik, którą w poniedziałek 6 maja radni sejmiku wybrali na Marszałka Województwa Świętokrzyskiego. W poprzedniej kadencji pełniła urząd wicemarszałka.

– Będziemy skupiać się na różnych obszarach. A w tym przede wszystkim na wydatkowaniu środków unijnych, twardych projektów, wsparciu przedsiębiorczości, oraz temu , co ma służyć rozwojowi naszego województwa – mówi Renata Janik.

PiS w ostatnich wyborach wprowadził do samorządu 16 radnych – utrzymując stan posiadania.

Podczas sesji za wyborem Renaty Janik na marszałka opowiedziało się 16 radnych. Jej rywalem był Andrzej Swajda z PSL-u – otrzymał 13 głosów.
Wicemarszałkami nowej kadencji zostali: Grzegorz Socha, który jest sekretarzem PiS w regionie oraz Marek Bogusławski, członek zarządu poprzedniej kadencji.

Głosami radnych PiS przewodniczącym sejmiku województwa świętokrzyskiego został Andrzej Bętkowski, dotychczasowy marszałek. Zagłosowało na niego 16 osób.

W prezydium sejmiku jest troje wicemarszałków. Urząd ten przypadł między innymi ostrowczance Magdalenie Zieleń z PiS, która podkreśla, że w nowej kadencji kluczowe będzie odpowiedzialne dysponowanie środkami unijnymi.

– Telefony jakie otrzymuję od mieszkańców ale i od przedsiębiorców dotyczą przede wszystkim nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej.  Ludzie szukają informacji na ten temat, gdzie złożyć wniosek, gdzie zdobyć szczegółowe informacje. Środków jest dużo, na różne cele inwestycyjne, ale również na ludzkie działania. Także z takimi problemami najczęściej się do mnie mieszkańcy zwracają – mówi Magdalena Zieleń, dla której będzie to druga kadencja w samorządzie województwa świętokrzyskiego. W tegorocznych wyborach otrzymała blisko 17 i pół tysiąca głosów. Jak zaznacza – spodziewała się nominacji na stanowisko wiceprzewodniczącej.

– Przed sesją rozmawialiśmy w naszym gronie. Radni sugerowali, że chcieliby, żebym ich reprezentowała jako wiceprzewodnicząca sejmiku. Także tak się stało. Jestem im bardzo wdzięczna za to zaufanie – informuje Magdalena Zieleń. Oprócz niej w prezydium znaleźli się Mieczysław Gębski i Marek Strzała.

/mor/

Ważne wydarzenia